Česká svobodná škola - Jak to vypadá v praxi?

Online kurz z kategorie: Vzdělávání

Česká svobodná škola - Jak to vypadá v praxi?
Lektor: Pavel Kraemer2
Natočeno: 23.03.2019, Studio ITAKA
Délka: 120 min
přehrát zdarma

Pavel Kraemer a jeho hosté: Jakub Václavovič, Vladimír Dobeš a Michaela Řeřichová

Pavel Kraemer a jeho hosté: Jakub Václavovič, Vladimír Dobeš a Michaela Řeřichová 

Dozvíte se o fungování konkrétní svobodné školy Donum Felix, o tom, jak vznikala a jak roste, jaké překážky museli zakladatelé překonávat. A kterým výzvám budou čelit v budoucnosti.

Jakub Václavovič učí na svobodné základní škole Donum Felix. Ve škole se věnuje mnoha činnostem, např. školní samosprávě, organizaci výletů, škol v přírodě, komunikaci s veřejností, environmentálním tématům nebo vaření. Do svobodné školy přišel ze skautského a dobrovolnického prostředí a dovedlo ho tam poznání, že výchova, vzdělávání a komunikace s dětmi nemusí vypadat tak, jak ji sám zažil, a jak jsme si zvykli, že vypadá. Kromě školy se věnuje komunální politice, vystupování s ohněm, hudbě a seberozvoji.

Vladimír Dobeš spoluzaložil svobodnou demokratickou školu Donum Felix a podílí se na jejím fungování. Pracoval a pracuje jako knowmad – jako učící, lektor, expert OSN, ředitel neziskové organizace či starosta a folkový zpěvák. Dlouhodobě se zabývá otázkou změny paradigmat ve společnosti, především v byznysu a ve vzdělávání. Vystudoval fakultu strojního inženýrství na ČVUT v Praze, environmentální management na Amsterdamské univerzitě a kreativní pedagogiku na pražské DAMU u Ivana Vyskočila. Dlouhodobě spolupracuje s Lundskou univerzitou ve Švédsku.

Michaela Řeřichová studovala ekonomii a sociální práci. V nízkoprahových klubech pro tzv. sociálně znevýhodněné děti měla možnost pozorovat, jak obligatorní vzdělávání mění vnitřní motivaci dětí. Sebeřízení považuje za chování podmiňující svobodu člověka. Svůj čas investuje do práce pro Svobodu učení, SvobodUm a Centrum sebeřízeného učení v Praze.

Jak vlastně vypadá všední den ve Svobodné škole? Jak probíhají školní sněmy a v čem se liší od zahraničních Sudbury škol? 

Jak je to s širším hnutím svobodných škol a unschoolingu v Čechách a ve světě? Kolik se chystá nových svobodných škol, jak Svoboda Učení bojuje za zrovnoprávnění unschoolingu? Jak je to s přezkušováním unschoolerů?  V čem by se měla změnit česká legislativa?

Ukázka:

Další videa lektora

0 komentářů

Nahoru